نرم افزار پیام رسان تلگرام در سال 2013 معرفی شد و با گسترش و رشد تعداد کاربران این پیام رسان، سرانجام در سوم تیر ماه 1394 ( June 24, 2015 ) ربات های تلگرام را برای اولین بار معرفی کرد. منظور از ربات همان افرادلیست گفتگتوی شما هستند که در انتهای نام کاربری آنها می توانید عبارت bot را بیابید، مانند @filter_bann_user_bot !

آیا ربات های تلگرام واقعا جاسوس هستند؟

در ابتدا که کاربران نظر مثبتی در مورد ربات ها تلگرام نداشتند تا حدی که شایعه شده بود این ربات ها جاسوس هستند برای دزدیدن اطلاعات کاربر ساخته شده اند. ( که البته این حرف ها خصوصا دزدی اطلاعات کاربر، بی مورد و تنها نگاهی بدبینانه به موضوع بود ). با گذشت زمان و ورود پیدا کردن برنامه نویس های خلاق و خوش ذوق ربات هایی پدید آمدند که نه تنها این تفکر غلط را از بین بردند، بلکه وجهه ی مناسبی هم به بات ها دادند.
رشد بات ها؛ همگام با رشد برنامه نویسان

ربات های تلگرام از زمان معرفی تا کنون ، دائما در حال رشد و توسعه بوده و هستند. از طرفی به عنوان برنامه نویس و توسعه دهنده ربات تلگرام هر روز شاهد روی آوردن دوستان و همکارن برنامه نویس و کارفرمایان به سمت ربات های تلگرام هستم. به عنوان نمونه می توانم به نرم افراز درخواست اتومبیل ( همانند نسخه ی خارجی اوبر و نسخه های داخلی اسنپ و تپسی و .. ) اشاره کنم که اخیرا توسط خود بنده برای یکی از کارفرمایان عزیر در محیط تلگرام و با استفاده از ربات های تلگرام پیاده سازی و اجرا شد، اشاره کنم.


چرا لازم است محدودیت های ربات تلگرام را بشناسیم؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد! جواب بسیار ساده است! اگر کارفرما هستید و یا ایده دارید که در پی اجرای آن در بستر تلگرام هستید لازم است درک نسبتا مناسبی از ربات ها و محدودیت های آنها داشته باشید تا اولا در زمان مطرح کردن ایده با یک توسعه دهنده درخواست های عجیب و غریب مطرح نکنید و ثانیا ایده و پروژه ی خود را برای بیشترین بازدهی ممکن با توجه به این محدودیت ها بازطراحی کنید. اما اگر کاربر یا سرویس گیرینده ربات هستید باز هم لازم است این محدودیت ها را بشناسید تا گول تبلیغات دروغ و فریبنده را نخورید. در ادامه با ما باشید تا به بررسی 3 مورد از این محدودیت ها بپردازیم.1. ربات تگلرام نمی تواند شروع کننده گفتگو باشد!

بله این یک حقیقت است! ربات ها! به خاطر دارید؟ همان هایی که در انتهای نام کاربری شان عبارت bot دارند ( مثل ربات خرید بلیط هواپیما @Salamseirbot ) تا زمانی که شما دکمه ی Start را نزنید نمی توانند پیامی به شما ارسال کنند! و اگر رباتی به شما پیام جدید فرستاده است ، مطمئن باشید که قبلا توسط شما Start شده است.


2. ربات تلگرام پروفایل چکر نداریم!

این یکی خیلی مهم است! چرا که این ربات ها همانند قارچ در حال تکثیر و انتشار هستند. ربات تلگرام و حتی اپ تلگرام که روی تلفن همراه شما نصب شده است قادر به انجام این کار نیست! این را به عنوان یک فرد متخصص که تمام مستندات مربوط به ربات تلگرام را خوانده است عرض می کنم. یک برنامه نویس تنها قادر به انجام اموری است که از طرف تلگرام اجازه ی آن صادر شده است، یعنی یک سری مسیرهای مشخص! در هیچ کجا تاکید می کنم که هیچ کجا تلگرام چنین دسترسی ای به هیچ کس نداده است. پس دفعه ی بعد که از ربات ها مشاهده کردید، به جای دعوت دوستان ( درخواستی معمول ای که این ربات ها برای جمع کردن کاربر دارند ) ربات را start نکنید و یا اگر قبلا استارت کرده اید هر چه زودتر ربات را بلاک ( block ) کنید!3. ربات تلگرام نمی تواند خودش عضو گروه یا کانال شود!

شاید این یکی را خیلی ها بدانند اما باور کنید دیده ام که برخی افراد از این موضوع بی اطلاع اند! همان طور که ربات تلگرام نمی تواند شروع کننده یک گفتگو با شما باشد، نمی تواند هم در گروه یا کانال عضو شود مگر اینکه یک شخص ( معمولا مدیر کانال/گروه ) آن را عضو کند آنکه می توانست خودش عضو شود تبچی بود که تلگرام این روزها سفت و سخت با آن مبارزه می کند و حالا دیگر از کار افتاده است. البته بهتر است این نکته را هم متذکر شوم که عضو بودن ربات در کانال/گروه می تواند خطراتی هم برای شما در پی داشته باشد که در پست های بعدی به آن اشاره خواهم کرد ( هر چند این به معنی اعتماد نکردن به ربات ها نمی باشد! ).سخن پایانی

در صورتی که تجربه ای در مورد ربات های تلگرام یا موارد مرتبط با آن دارید و یا هر نظری در مورد این مطلب دارید، حتما آن را با ما در میان بگذارید. ضمنا اگر این مطلب برایتان مفید بود حتما آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. رای موافق یا مخالف شما می تواند مایه ی دلگرمی باشد، متشکرم.


منبع : شکیب آنلاین